8 września 2018r. Narodowe Czytanie na Kaskadzie Solankowej w Sołonce

Ogólnopolską akcję publicznego czytania klasycznych dzieł literatury polskiej zainicjował w 2012 roku Prezydent Bronisław Komorowski. Rokrocznie tłumy czytelników gromadzą się w wielu miejscach kraju, aby wspólnie czytać wybrane przez Polaków arcydzieło. Również prezydent Andrzej Duda, w tym dniu odczytał fragmenty „Przedwiośnia” .

8 września 2018 r. pasjonaci literatury pięknej podjęli lekturę „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W Sołonce czytali nauczyciele, młodzież,  wójt gminy  Lubenia oraz  zaproszeni. Szóstą edycję Narodowego Czytania  wsparli uczniowie z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Sołonce. Przedstawiciele klas VI-VII (Iwona Wróbel, Gracjan Wanat, Krystian Witek oraz Rafał Czarnik). W sobotnie popołudnie reprezentanci szkoły odczytywali fragmenty „Przedwiośnia”.

Przed rozpoczęciem Narodowego Czytania Przedwiośnia miało  również miejsce uroczyste zaprezentowanie nowo utworzonego  kredensu z książkami. Dzięki temu teraz każdy kto przyjdzie na Kaskadę Solankową będzie mógł poczytać interesujące go książki.

W tym dniu teatr „Maska” z Krakowa przedstawił bardzo ciekawy i dający wiele do myślenia spektakl pt.: „Zadania z patriotyzmu”. Spektakl był nawiązaniem do setnej rocznicy odzyskania przez polaków niepodległości.  Aktorzy nawiązali dobry kontakt z widzem i zaciekawili swoim występem.

W czasie trwania Narodowego Czytania zespół  śpiewaczy „Lubenianki” , wykonał piękne regionalne pieśni.

W podziękowaniu za czytelniczą pasję pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni zaprosili wszystkich na poczęstunek.