Archiwum kategorii: Aktualności świetlicy

Dzień Mamy

Dzień Matki to jedno z ważniejszych świąt w ciągu roku. Ten szczególny dzień, w którym nasze kochane Mamy mają swoje święto obchodzony jest  26 maja. Wszystkie dzieci dobrze pamiętają o tym święcie i starają się, jak najlepiej potrafią, umilić go swoim mamom. Z tej okazji w świetlicy szkolnej w piątek 24 maja odbyły się zajęcia świetlicowe poświęcone naszym mamom. Dzieci wypowiadały się na temat swoich mam, opowiadały co wspólnie z nimi lubią robić. Na koniec zajęć Świetliczaki wykonały przepiękne kolorowe kwiatki – laurki, które wręczą swoim mamom w ich święto.

Wychowawcy świetlicy

Wyjście do biblioteki

W dniu 22 maja 2024-  uczniowie klas I i II brały udział w spotkaniu zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę  w Straszydlu. Celem wyjścia było rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci, kształtowanie poczucia szacunku dla książek. Tam czekała na nas Pani Bibliotekarka, a uczniowie z wielką radością zapoznały się z magicznym dla nich miejscem. Pani opowiedziała nam co to jest biblioteka, jak się w niej zachowywać oraz jak wypożycza się książki. Spotkanie  zakończyły zabawy przygotowane dla dzieci. Zachęcamy dzieci z rodzicami do częstego odwiedzania biblioteki i wspólnego czytania bajek w domowym zaciszu. 
Dziękujemy pani Małgosi za miłe i pełne ciekawych informacji spotkanie.

 

Wycieczka dwu dniowa do Krakowa

W dniach 7-8  maja klasy od I – VI pojechały na dwudniową wycieczkę do Krakowa.

W pierwszym dniu zwiedzaliśmy miasto – rynek z ratuszem, kościół Mariacki, Wzgórze Wawelskie, w którym zobaczyliśmy katedrę wraz z grobami  królewskimi, Dzwon Zygmunta i Smoczą Jamę.  Oprócz zwiedzania uczniowie pod opieką wychowawców mieli czas na kupowanie pamiątek i słodkości. Spacer zakończyli podziwiając Rynek Główny i Sukiennice. Na koniec czekała na nich największa atrakcja – zwiedzanie Kościoła Mariackiego. Już na zewnątrz wysłuchali hejnału z Wieży Mariackiej. Po atrakcjach na świeżym powietrzu uczniowie wyruszyli w drogę do Parku wodnego – Aqua  w Krakowie .

Drugi dzień był również bogaty w atrakcje spędziliśmy cały dzień w Rodzinnym Parku rozrywki w Zatorze – ENERGYLANDIA 

Pogoda nam dopisała, w Krakowie czekało na nas słońce. Wycieczka była bardzo udana. Wszyscy wrócili radości i zadowoleni.

 

Dzień Flagi i Konstytucja 3 maja w świetlicy

W tym roku ostatni tydzień kwietnia w świetlicy szkolnej poświęcono tematyce Dnia Flagi i Konstytucji 3 Maja.

W ramach zajęć dzieci obejrzały filmy edukacyjne, z których dowiedziały się:

  • co to są symbole narodowe i dlaczego należy je szanować
  • co to jest konstytucja
  • jakie znaczenie ma Ojczyzna w życiu każdego Polaka.

Ponadto sprawdziły swoją wiedzę, rozwiązując krzyżówki oraz zagadki dotyczące naszego kraju, a także wysłuchały szereg utworów muzycznych o treściach patriotycznych, np. „Witaj majowa jutrzenko”. Podsumowaniem tygodnia było wykonanie przez dzieci prac plastycznych, którymi następnie ozdobiono tablice oraz korytarz szkolny.

Podjęte działania miały na celu rozwijanie wśród uczniów poszanowania i zainteresowania symbolami narodowymi oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Na tropie wielkanocnego zajączka – podchody w świetlicy

 Dzieci ze świetlicy bawiły się z wielkanocnym zajączkiem w podchody. Naszym zadaniem było odnalezienie kopert, w których zostały umieszczone różne zadania do wykonania. Nasz zajączek wielkanocny wykazał się ogromnym sprytem i pochował koperty w różnych miejscach. 

Musieliśmy wykazać się znajomością tradycji wielkanocnych, dobrą pamięcią w zapamiętaniu wielkanocnej rymowanki, sprawnością fizyczną w skakaniu na skakance oraz podawaniu piłki. Wykonując kolejne zadania ćwiczyliśmy równowagę spacerując ze styropianowymi jajkami na łyżce i widelcu oraz układaliśmy pocięte puzzle pisanki. Ostatnim zadaniem było kicanie jak zajączki do świetlicy, a tam w podziękowaniu za wykonanie wszystkich zadań czekał na nas słodki upominek od wielkanocnego zajączka. Radości podczas podchodów nie było końca, bawiliśmy się świetnie. Z niecierpliwością czekamy na nadchodzące Święta Wielkanocne.

Witaj wiosno!

21 marca to dzień, kiedy żegnamy zimę, a witamy jakże miłą porę roku, gdy przyroda budzi się do życia – wiosnę. Z tego względu przedostatni tydzień marca przebiegł na świetlicy szkolnej pod znakiem tematu wiosny.

Podczas zajęć dzieci oglądały edukacyjne filmiki dotyczące tej pory roku. Dzięki nim uczniowie dowiedzieli się, jakie miesiące obejmuje wiosna, a także po czym możemy rozpoznać w przyrodzie, że zaczyna się właśnie ta pora roku. Wychowankowie świetlicy poznali też znaczenie przysłów „W marcu jak w garncu” oraz „Kwiecień plecień, bo przeplata: trochę zimy, trochę lata”. W trakcie zajęć czytelniczych dzieci słuchały opowiadań o tematyce wiosennej, a kolejno odpowiadały na pytania dotyczące tekstu, jednocześnie powtarzając wiedzę na temat wiosny.

Przewodni temat tego tygodnia obfitował w wiele ciekawych prac plastycznych.

Dzięki sprzyjającej pogodzie wychowankowie świetlicy powitali również wiosnę na zewnątrz, przebywając na szkolnym boisku i placu zabaw.

To był naprawdę intensywny tydzień na świetlicy szkolnej!

Przygotowanie do świąt wielkanocnych

Wielkanoc to Święto radości i nadziei.  Podczas zajęć w świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję porozmawiać z wychowawcami o zwyczajach, tradycjach i potrawach związanych ze świętami Wielkiej Nocy. Podczas zajęć plastycznych uczniowie wykonali kartki świąteczne a także jaja wielkanocne różnymi technikami.  Dzieci  siały również rzeżuchę.

 

Wiosna tuż, tuż …

Z życia świetliczaka

Do naszej świetlicy zawitała już wiosna. Razem z uczniami wykonaliśmy gazetkę wiosenną. Wszyscy bardzo chętnie kolorowali, wycinali, rysowali…  Wspólne dekorowanie sali sprawiło dzieciom wiele radości.

Powitanie Wiosny

Leci pliszka

spod kamyczka:

-Jak się macie dzieci!

Już przybyła

wiosna miła,

już słoneczko świeci!….

 

 

Teatrzyk ” Brzydkie kaczątko”

Teatrzyk opierał się na znanej baśni Hansa Christiana Andersena. Od samego początku przykuwał uwagę dzieci. Przedstawiona opowieść przedstawiała losy tytułowego brzydkiego kaczątka. Różniło się ono od pozostałych kaczątek, dlatego było wyśmiewane i gorzej traktowane. Czuło się niepotrzebne i niekochane. Twierdziło, że świat kocha tylko pięknych. Dzieci dowiedziały się, że najważniejsze jest posiadanie dobrego serca. „Brzydkie kaczątko” jest bajką, która uczy tej prawdy.