Archiwum kategorii: Artykuły

Edukacja domowa – materiały dla uczniów i rodziców

źródło: https://pedagogiczna.pl/edukacja-domowa-dla-rodzicow/

Nauka on-line. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:

Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki (ok.112 filmów).

edukator.pl– największy zbiór aplikacji, narzędzi, symulatorów, modeli, lektur, atlasów biologicznych, filmów, prezentacji z matematyki, chemii, historii, geografii, fizyki, biologii, języka polskiego.

Eduelo – nowoczesne narzędzie edukacyjne.

E-podreczniki – podręczniki dla szkół podstawowych, średnich i zawodowych,e-materiały do kształcenia ogólnego, e-materiały dla przedmiotów zawodowych.

Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znaleźć można wiele artykułów na różne naukowe tematy.

Grarantanna – strona opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, quizy, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. www.grarantanna.pl

Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.

Pisupisu – serwis zawierający gry edukacyjne dla dzieci; podzielony na różne szczeble edukacji przedszkolnej i szkolnej, zachęcające do nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych przygotowano: naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, naukę literek oraz trening umysłu.

Sieciaki – edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie; filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.

Zamiast kserówki– blog redagowany jest przez osoby grupy SuperbelfrzyMini, uczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bank pomysłów ciekawych lekcji, zabaw dydaktycznych.

Zdobywcy wiedzy – 10 000 interakcji: ćwiczenia, zadania, gry i quizy edukacyjne z języka polskiego, matematyki, przyrody, języka angielskiego.

NAUKA MATEMATYKI

 • Archipelag matematyki – całkowite przeciwieństwo tego, co powszechnie kojarzy się z nauką przedmiotów ścisłych. Autorzy projektu postanowili wyprowadzić królową nauk z kategorii przedmiotów abstrakcyjnych, trudnych, a często wręcz spędzających sen z powiek, tak uczniom, jak i rodzicom. Jest to gra, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia twierdzenia matematyczne. Gracze – pojedynczy uczniowie lub całe klasy – wędrują po sześciu wyspach tytułowego Archipelagu, dedykowanych różnym działom matematyki, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę. Pokonują przeszkody i poszukują miejsc, w których ukryte są interaktywne zadania lub multimedialne prezentacje, a podczas swoich wędrówek rywalizują ze sobą zdobywając punkty, szukając wskazówek i budując strategiczną pozycję w grze.
 • howgh.pl matematyka dla uczniów szkół średnich.
 • Khan Academy – krótkie filmy wyjaśniające poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea.
 • Matemaks strona oferująca bogatą pomoc w nauce matematyki. Na stronie znajdziesz opracowania zagadnień z wielu dziedzin matematyki.
 • Matematyka w podstawówce filmiki, gry,ciekawostki, sprawdziany.
 • Matika -zadania z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
 • Matmag.pl-zbiór filmików i kursów instruktażowych do nauki matematyki.
 • Matzoo – matematyka, szkoła podstawowa
 • Pi-Stacja – tu również znajdziecie krótkie wideo-tutoriale matematyczne, obejmujące cały zakres podstawy programowej z matematyki dla szkoły podstawowej. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.
 • Szalone liczby-ułatwia przygotowanie się do sprawdzianów, ale i egzaminów wewnętrznych.
 • Tomasz Gwiazda– kanał na youtube dotyczący matematyki.

NAUKA CHEMII

 • Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową (ok. 102 filmów).
 • Pani od chemii – kanał na YouTube.

NAUKA HISTORII

 • Ale historia– ok.236 filmów na kanale YouTube.
 • Ciekawe historie– historia XX wieku, dokument, reportaże, wywiady, debaty na YouTube (ok.52 filmów).
 • Historia 5 minut – krótkie filmy o historii (ok. 66 filmów).
 • Historia dla dzieci i młodzieży książki, filmy, gry,grupa na Facebooku.
 • Historia na szybko – historia animowana na kanale YouTube (ok.95 filmów).
 • Muzeum Historii Polski – zasoby cyfrowe.
 • Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi swoją ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej. Już od poniedziałku 16 marca uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line.  Szczegółowy harmonogram transmisji będzie zamieszczany na profilu Muzeum na Facebooku.
 • Portale edukacyjne IPN-w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
 • Przystanek historia.pl – to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.

NAUKA O JĘZYKU POLSKIM

 • Dyktanda.online– ćwiczenia i utrwalenie ortografii.
 • Mówiąc Inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach (ok. 207 filmów)
 • jezyk-polski.pl – strona www stanowiąca kompendium wiedzy o  języku polskim, zawiera  analizę epok literackich, opracowania lektur, teksty wierszy,  a także ćwiczenia z zakresu umiejętności pisania rozprawek, czytania ze zrozumieniem, analizę i interpretację utworów opracowanie lektur i testy egzaminów ósmoklasistów i maturzystów.
 • Portal lektury.gov.pl– portal zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę.
 • Serwis ninateka– na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU na którym znajdują się  m.in. filmy edukacyjne dotyczące wiedzy o kulturze, wiedzy o filmie,  o teatrze.
 • Wiedza z Wami – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla maturzystów.
 • Wiedza z Wami Podstawówka – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla uczniów ostatnich klas nowej szkoły podstawowej. Filmiki tutaj publikowane mają na celu powtórzenie wiedzy z lekcji, jej rozszerzenie oraz przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. –
 • Wolne lektury – lektury w formacie pdf,motywy literackie,  audiobooki.
 • Włam się do mózgu– kanał Radka Tokarskiego.

NAUKI PRZYRODNICZE

NAUKA FIZYKI

NAUKA GEOGRAFII

PLATFORMY DO ĆWICZEŃ ON-LINE

 • QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek. https://www.quizme.pl
 • Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje. https://matlandia.gwo.pl
 • Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Program komputerowy kompleksowo wspierający naukę języka polskiego w klasach 4–8 szkoły podstawowej. https://wladcyslow.gwo.pl
 • Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii dla uczniów szkoły podstawowej. https://histlandia.gwo.pl

Z powodzeniem on-line można uczyć się języków. Warto wykorzystać dostępne podcasty, darmowe aplikacje:

ANGLOJĘZYCZNE (z polskimi napisami)

 • BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski. https://www.bbc.co.uk/ideas
 • Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja. https://thekidshouldseethis.com
 • Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne. https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q
 • Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. http://www.periodicvideos.com
 • TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych. https://ed.ted.comhttps://www.ted.com/watch/ted-ed

NAUKA HISTORII SZTUKI

Mimo, że instytucje kultury i muzea są zamknięte, niektóre z nich proponują wirtualną wizytę:

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA


Co to jest edukacja domowa?

Edukacja domowa to szczególna formuła realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki określonego w  art. 35 ustawy Prawo oświatowe. Dyrektor Szkoły w drodze decyzji administracyjnej może zezwolić na realizację tych obowiązków poza szkołą, przy spełnieniu wymagań określonych w art. 37 ustawy Prawo oświatowe. W formule tej to rodzice/opiekunowie prawni ucznia przyjmują na siebie obowiązek realizacji podstawy programowej przez ucznia i sprawdzenie jej realizacji w drodze egzaminów klasyfikacyjnych. 

Warunki i zasady zapisów do poszczególnych szkół w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce, oraz wymagania formalne, po spełnieniu, których Dyrektor szkoły może wydać zgodę na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą znajdują się na stronie: https://solanka.itl.pl/szkola/ w zakładce “Rekrutacja  ED”, w której znajdują się zakładki poszczególnych szkół. 

Ile kosztuje edukacja domowa w naszych szkołach?

Nauka we wszystkich szkołach w Niepublicznym  Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce jest bezpłatna.

Jak zapisać się do szkoły?

Aby zapisać ucznia do szkoły rodzice albo opiekunowie prawni powinni wypełnić i złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.


Czy powinienem zapisać się do szkoły w swoim województwie?

Nie koniecznie, od 1 lipca 2021r. dziecko może zostać zapisane do szkoły mającej siedzibę na terenie całego kraju. Dzieci mieszkające poza granicami Polski, posiadające obywatelstwo polskie również mogą zostać zapisane do szkoły w Polsce i spełniać obowiązek szkolny w systemie edukacji domowej.

Jakie dokumenty powinienem przygotować przed przyjęciem do szkoły?

Informacje na temat wymaganych dokumentów znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce “Rekrutacja”.


Czy po zakończeniu jednego etapu edukacji i rozpoczynaniu kolejnego w naszych szkołach należy dostarczyć wszystkie dokumenty dodatkowe – np. opinie PPP o dysgrafii?

Nie. Uczeń, który rozpoczyna naukę w nowej szkole musi złożyć jedynie aktualne dokumenty z PPP, w tym – opinie z PPP  (dot. dysgrafii, dyskalkulii, itp.) orzeczenia  o niepełnosprawności. Reszta dokumentów przekazywana jest automatycznie.


Z jakiej poradni powinna być opinia o nauczaniu domowym?

Od 1 lipca 2021r. zostaje zniesiony wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej.


Czy przy składaniu dokumentów rekrutacyjnych wymagany jest oryginał świadectwa z ostatniej klasy?

Tak. Do dokumentów rekrutacyjnych należy dołączyć oryginał świadectwa z ostatnio ukończonej klasy. 

W odniesieniu do uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową dyrektor tej szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem od jednej do trzech kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej  i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty również wtedy, gdy jest to niezbędne dla celów rekrutacji. Można wówczas przedłożyć tak poświadczoną kopię świadectwa i zaświadczenia.

Możliwe jest także przedłożenie w procesie rekrutacji  notarialnie poświadczonej kopii świadectwa lub zaświadczenia o wynikach egzaminu  ósmoklasisty, a także świadectwa promocyjnego uzyskanego po ukończeniu danej klasy.


Czy dziecko 6-letnie może rozpocząć obowiązek szkolny w kl. 1 w edukacji domowej?

Od 1 września 2019r. Zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne. 

Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo oświatowe obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.

Zgodnie z art. 36 ustawy Prawo oświatowe dziecko 6-letnie, na wniosek rodziców, może zostać przyjęte do klasy I szkoły podstawowej i tym samym zostać objęte obowiązkiem szkolnym, przy czym jest to możliwe, jeżeli dziecko: korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej.

Czy dla dzieci z klasy 0 w edukacji domowej przygotowuje się zaświadczenie o gotowości szkolnej?

Nie, dla dzieci realizujących klasę 0 w ramach edukacji domowej nie przygotowuje się informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.

Czy jest możliwość powtarzania klasy w ED?

Nie. Przepisy prawa oświatowego nie dopuszczają możliwości powtarzania klasy w trybie edukacji domowej.


Czy w roku szkolnym można zrealizować podstawę programową z dwóch klas?

W ciągu jednego roku szkolnego możliwa jest realizacja przez ucznia edukacji domowej podstawy programowej z dwóch klas, ale tylko w klasach I i II szkoły podstawowej.

Uczniowie klas od IV do VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie liceów mogą realizować w jednym roku szkolnym podstawę programową z dwóch lub więcej klas tylko w trybie stacjonarnym, po uzyskaniu zgody na indywidualny tok nauki.


Czy w razie konieczności jest możliwość korzystania z pomocy nauczyciela?

Przepisy prawa oświatowego uprawniają ucznia edukacji domowej  do skorzystania z konsultacji dotyczących przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Zasady i formy organizacji takich konsultacji określa dyrektor szkoły.


Czy można brać udział w olimpiadach organizowanych przez lokalne kuratorium oświaty?

Tak, udział w olimpiadach jest możliwy. Uczeń zainteresowany udziałem w takiej olimpiadzie musi na bieżąco śledzić informacje publikowane przez organizatora olimpiady, aby ustalić w jakim terminie dyrektor jego szkoły musi podjąć czynności niezbędne do zgłoszenia udziału ucznia. Musi również poinformować dyrektora swojej szkoły o zamiarze wzięcia udziału w danej olimpiadzie z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym dyrektorowi jego szkoły spełnienie wymagań formalnych stawianych przez organizatora olimpiady.


Kiedy maturzysta powinien złożyć deklarację maturalną?

Przed rozpoczęciem każdego nowego roku szkolnego Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłasza Komunikat o harmonogramie egzaminów  oraz  Informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego.

Informacje te (w tym harmonogram egzaminu i załączniki) dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej: 

https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny

Dyrektor szkoły przesyła na adresy mailowe podane w ankiecie rekrutacyjnej, informacje o terminach i dokumentach maturalnych obowiązujących w danym roku szkolnym.

Uczeń, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego w roku 2022, składa pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu do 30 września 2021r. wysyłając ją do Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sołonce, ostateczne potwierdzenie deklaracji maturalnej następuje do 7 lutego 2022 r. W przypadku niezłożenia deklaracji ostatecznej w odpowiednim terminie deklaracja wstępna będzie uważana za ostateczną.

Uczniowie mają prawo do dostosowania form egzaminu maturalnego polegającego na przygotowaniu odrębnych arkuszy dostosowanych do potrzeb i możliwości zdających lub do dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego. Informacje o dostosowaniach można znaleźć  pod linkiem:     https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY

Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków i formy egzaminu zdający przesyła wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu maturalnego do Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sołonce do 30 września 2021 r.


Gdzie znajdę druk deklaracji przedmiotów rozszerzanych w LO?

Uczniowie rozpoczynający naukę w liceum ogólnokształcącym po klasie VIII szkoły podstawowej otrzymują druk deklaracji rozszerzeń wraz z pozostałymi dokumentami rekrutacyjnymi, dołączonymi do ankiety zgłoszeniowej, znajdującej się na stronie szkoły w zakładce Edukacja Domowa/ Rekrutacja. Uczniowie wskazują 2 rozszerzenia i kontynuują je do zakończenia nauki w LO.

Uczniowie klasy III LO po gimnazjum wybierają od 2 do 4 rozszerzeń realizowanych do zakończenia nauki w liceum i wypełniają deklarację rozszerzeń otrzymaną z sekretariatu szkoły.                

Przy wyborze rozszerzeń trzeba pamiętać o tym, że  uczeń, który nie realizuje w zakresie rozszerzonym przedmiotu historia, jest obowiązany realizować przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo, zaś uczeń, który nie realizuje w zakresie rozszerzonym przedmiotu: geografia, biologia, chemia lub fizyka, jest obowiązany realizować przedmiot uzupełniający przyroda.

Uczniowie zgłaszający się do klasy II lub kolejnych LO otrzymują deklarację rozszerzeń w trakcie procesu rekrutacyjnego i muszą pamiętać o konieczności kontynuacji rozszerzeń przedmiotów wybranych w swoich poprzednich szkołach.

Czym się różnią wymagania od podstawy programowej?

Podstawą programową jest określony w przepisach prawa oświatowego obowiązkowy na danym etapie edukacyjnym zestaw treści nauczania oraz umiejętności, jakie powinien uzyskać uczeń w toku nauki.

Wymagania edukacyjne to oczekiwane  osiągnięcia ucznia, niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen klasyfikacyjnych.

Podstawa programowa, treści edukacyjne i wymagania edukacyjne opisane są  na stronie w zakładce Edukacja domowa – Szkoła podstawowa/Liceum ogólnokształcące


Kiedy mogę umawiać się na egzaminy indywidualne?

Na indywidualne egzaminy klasyfikacyjne uczeń może umówić się od pierwszego dnia roku szkolnego do dnia wskazanego w planie roku szkolnego jako ostatni dzień zdawania egzaminów klasyfikacyjnych.


Co zrobić, jeśli uczeń ED otrzyma ocenę niedostateczną z egzaminu klasyfikacyjnego?

Uczeń edukacji domowej, który na egzaminie klasyfikacyjnym otrzymał ocenę negatywną z jednego lub dwóch przedmiotów, może poprawić ocenę w trakcie sesji poprawkowej w sierpniu.


Jak wyglądają sesje egzaminacyjne?

Szczegółowe informacje o sesjach, w ramach których odbywają się egzaminy klasyfikacyjne znajdują się na stronie w zakładce Edukacja domowa – Szkoła Podstawowa/Liceum Ogólnokształcące – Egzaminy

 

Z jakich egzaminów uczeń jest zwolniony i co wpisać na świadectwie

Na podstawie § 15a ust. 4a rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych dla ucznia  w edukacji domowej nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:

obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych

17 ust. 4 rozporządzenia MEN z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych stanowi, iż w wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę.

Nasza szkoła, jako szkoła przyjazna edukacji domowej, a przede wszystkim mająca na celu wspieranie uczniów w ich ogólnym rozwoju umysłowym, fizycznym i emocjonalnym, dopuszcza możliwość zdawania egzaminów z przedmiotów: plastyka, muzyka, technika i wychowanie fizyczne.  Oceny z tych przedmiotów zostaną wystawione na certyfikacie, stanowiącym odrębny dokument szkoły, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem MEN z 27 sierpnia 2019 r. nie można ich wpisać na świadectwie szkolnym.

Jak wygląda egzamin pisemny i ustny?

 Nauczyciele przedmiotu/wychowawcy, wychowawca edukacji wczesnoszkolnej –   informują rodziców ucznia o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których uczeń będzie egzaminowany.

 Dyrektor szkoły  uzgadnia z uczniem i jego rodzicami termin egzaminu klasyfikacyjnego oraz liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzamin w ciągu jednego dnia.

 Uczeń  zdaje egzaminy klasyfikacyjne w trybie rocznym,  egzamin klasyfikacyjny ma obejmować cały materiał objęty częścią podstawy programowej zaplanowaną dla tego oddziału na dany rok szkolny.

Uczeń ma obowiązek stawiać się na egzaminy w terminach wyznaczonych przez dyrektora szkoły  (harmonogram egzaminów).

 Należy pamiętać, że art. 44  ust. 2 Prawa oświatowego określa, iż egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W sytuacji, gdy uczeń powraca do szkoły stacjonarnie w trakcie roku szkolnego (na podstawie zmienionej pisemnej decyzji dyrektora) nie musi zdawać egzaminu klasyfikacyjnego. Dyrektor określa w decyzji warunki powrotu ucznia do szkoły wraz z zasadami oceniania wiedzy i umiejętności ucznia za cały rok szkolny.

Szczegółowe informacje o formule i zasadach przeprowadzania egzaminu pisemnego i ustnego w ramach egzaminu klasyfikacyjnego znajdują się na stronie: w zakładce Edukacja domowa –  Szkoła Podstawowa / Liceum Ogólnokształcące  – Egzaminy


Jak zapisać się na egzaminy/sesje?

Informacje o zasadach zapisywania się na egzaminy klasyfikacyjne oraz dane kontaktowe do egzaminatorów znajdują się na stronie: w zakładce Edukacja domowa – Szkoła Podstawowa/Liceum Ogólnokształcące -Nauczyciel ED oraz – Egzaminy


Gdzie mogę zdawać egzaminy?

Egzaminy uczniowie zdają w szkole w Sołonce. W czasie pracy zdalnej, spowodowanej pandemią COVID 19 dopuszcza się możliwość zdawania egzaminów poprzez platformę Microsoft Teams.

Czy można zdawać egzaminy klasyfikacyjne w czasie trwania ferii zimowych?

Tak, na podstawie art. 44l ustęp 2 Ustawy o systemie oświaty Dyrektor Szkoły może  uzgodnić z rodzicami uczniów i uczniami terminy egzaminów klasyfikacyjnych w czasie trwania ferii zimowych.

Nowelizacja zapisów o edukacji domowej

17 marca 2021 r.  Sejm znowelizował zapisy Ustawy Prawo oświatowe dotyczące edukacji domowej. Nowelizacja ta wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2021r. Zgodnie z nowelizacją zniesiony będzie:

 • obowiązek przypisania ucznia w edukacji domowej do szkoły w tym województwie, w którym mieszka,
 • wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej.

Więcej informacji na ten temat przeczytać można pod podanym linkiem.

Źródło: https://www.ecrkbialystok.com.pl/index.php/aktualnosci_sg/668-nowelizacja-zapisow-o-edukacji-domowej

Edukacja domowa – porady

Edukacja domowa

Nie boisz się, że twoje dzieci nie będą się potrafiły odnaleźć w społeczeństwie? Skąd ty znajdujesz na to czas, przecież to normalnie heroizm? Nie brakuje ci przypadkiem kompetencji, żeby uczyć swoje dziecko? Co z socjalizacją?

To pytania, które na co dzień słyszą osoby, które zdecydowały się edukować domowo swoje dzieci.   Wydaje się to nam kuriozum, a badania pokazują, że nauczaniem domowym objęty jest niewielki procent polskich dzieci (choć liczba rodziców decydujących się na ten krok systematycznie wzrasta).  Pierwsza z obaw dotyczy kwestii kompetencji. Czy rodzice potrafią odpowiednio przekazać informacje, zmotywować swoje dzieci do nauki? W końcu nauczyciele są do tego przygotowywani w ramach studiów, skąd więc zaufanie, że rodzic będzie to potrafił zrobić? Czytaj dalej Edukacja domowa – porady

Edukacja domowa w Polsce – szanse i zagrożenia

PRAWO DO NAUKI I POWSZECHNY OBOWIĄZEK SZKOLNY

Obowiązująca obecnie Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, będąca fundamentem prawa polskiego w punkcie 1 art. 70 stanowi: „Każdy ma prawo do nauki. Nauka do 18 roku życia jest obowiązkowa. Sposób wykonywania obowiązku szkolnego określa ustawa”. Zgodnie z treścią Ustawy o systemie oświaty z dn. 7 września 1991r. z późniejszymi zmianami rozróżnia się dwa zasadnicze pojęcia dotyczące obowiązku powszechnej edukacji:

1) obowiązek szkolny – polegający na przymusie uczęszczania do szkoły podstawowej i gimnazjum, 2) obowiązek nauki – trwający po ukończeniu gimnazjum, spełniany poprzez uczęszczanie do szkoły ponadgimnazjalnej lub poprzez realizację przygotowania zawodowego u pracodawcy (na podstawie odrębnych przepisów)[1].

Obowiązek szkolny rozpoczyna się w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 6 rok życia i trwa do momentu ukończenia gimnazjum, jednak nie dłużej niż do 18 roku życia[2].

Z przepisów zawartych we wspomnianej ustawie wynika również, że rodzice dziecka podlegającemu obowiązkowi szkolnemu są zobowiązani do czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do szkoły, zapewnienia regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne oraz warunków umożliwiających przygotowanie się do nich[3]. Rodzic posiada prawo decydowania o wyborze szkoły dla swojego dziecka spośród repertuaru szkół publicznych i niepublicznych, posiadających uprawnienia szkoły publicznej. Podczas pobytu za granicą nauka może być realizowana w kraju, w którym dziecko aktualnie zamieszkuje[4].

Niespełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki podlega sankcjom prawnym[5]. Organ miejscowy administracji publicznej właściwy dla spraw edukacji może nałożyć na opiekuna prawnego dziecka karę grzywny, w celu przymuszenia go realizowania obowiązku szkolnego[6], a w skrajnych przypadkach sąd opiekuńczy decyduje o pozbawieniu rodziców władzy rodzicielskiej7.

Przepisy prawne jednoznacznie wskazują, że uczęszczanie do szkoły jest nie tylko prawem, ale i obowiązkiem każdego Polaka. Nie oznacza to jednak, że każdy mały obywatel musi uczęszczał do szkoły w dosłownym tego słowa znaczeniu. Alternatywą dla tradycyjnej edukacji jest wciąż mało popularna w naszym kraju edukacja domowa. Czytaj dalej Edukacja domowa w Polsce – szanse i zagrożenia

Jak zacząć przygodę z edukacją domową?

Jak zacząć przygodę z edukacją domową, czyli formalności krok po kroku.

źródło: Małgorzata Taranek http://edukacjadomowaplus.pl/o-ed/krok-po-kroku/

1. Podejmij decyzję

To pierwszy i chyba najtrudniejszy krok do edukacji domowej.  Jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowany zachęcam do  przeczytania artykułów znajdujących się w sieci:

Za i przeciw edukacji domowej

Co nas skłoniło do spełniania obowiązku szkolnego poza szkołą

Chciałabym uczyć w domu ale się nie nadaję

Warto też odpowiedzieć sobie kilka ważnych pytań:

– czy jesteśmy gotowi poświęcić swój czas na uczenie dziecka biorąc pod uwagę sytuację naszej rodziny,

– czy jest jakieś inne rozwiązanie kwestii edukacji dziecka, które by nas satysfakcjonowało? Czy jest ono dla nas dostępne?

– jakie trudności możemy napotkać? co wydaje nam się w edukacji domowej najtrudniejsze? czy będziemy potrafili się z tym zmierzyć? czy znajdziemy wsparcie w rodzinie/ grupie rodziców edukujących domowo itp.?

No i na koniec warto pamiętać, że decyzja o podjęciu edukacji domowej nie jest nieodwracalna – dziecko może wrócić do szkoły w dowolnej chwili w ciągu roku szkolnego więc może warto spróbować? Czytaj dalej Jak zacząć przygodę z edukacją domową?