źródło: https://pedagogiczna.pl/edukacja-domowa-dla-rodzicow/
Nauka on-line. Oto strony i serwisy, które mogą być pomocne w zorganizowaniu edukacji w domu:
Baza wiedzy fundacji Adamed SmartUp – wideo i nie tylko – popularyzatorzy nauki prezentują rozmaite tematy z dziedziny biologii, chemii i fizyki (ok.112 filmów).
Zintegrowana Platforma Edukacyjna – podręczniki dla szkół podstawowych, średnich i zawodowych, e-materiały do kształcenia ogólnego, e-materiały dla przedmiotów zawodowych.
Centralna Komisja Edukacyjna (CKE)– zawiera informacje o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym oraz przykładowe arkusze zadań, z ubiegłych lat, z rozwiązaniami.
Media Nauka– portal edukacyjny zawierający materiały edukacyjne (treści nauczania, zadania, testy, quizy) z: matematyki, biologii, fizyki geografii, informatyki, chemii, języka polskiego, muzyki, wosu i techniki (znaki drogowe).
Zaliczone na 5! – kanał na YouTube z materiałami dla uczniów szkół podstawowych i liceów z różnych przedmiotów szkolnych.
edukator.pl– największy zbiór aplikacji, narzędzi, symulatorów, modeli, lektur, atlasów biologicznych, filmów, prezentacji z matematyki, chemii, historii, geografii, fizyki, biologii, języka polskiego.
Super Kid– strona internetowa zawierająca pomoce dydaktyczne dla przedszkolaków oraz klas I-VI z różnych dziedzin (przedmiotów). Strona opracowana przez nauczycieli. Dostęp do treści jest płany.
Eduelo – nowoczesne narzędzie edukacyjne. Platforma płatna do ćwiczenia wielu przedmiotów w kl. I- VIII.
Squla– platforma edukacyjna dla dzieci z przedszkola i zerówki oraz uczniów klas I-VI. Zawiera zadania i quizy z wszystkich przedmiotów realizowanych w klasach I-VI. Zdobywa się na niej monety za poprawne rozwiązywanie zadań i awatary. Do Squli logujemy się na stronie https://naukaizabawa.squla.pl/login używając loginu i hasła. Konto do Squli jest bezpłatne w godz. 8:00- 15:00, przy zarejestrowaniu uczniów przez szkołę.
Crazy Nauka – największy polski popularnonaukowy blog, gdzie znaleźć można wiele artykułów na różne naukowe tematy.
Grarantanna – strona opracowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, quizy, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. www.grarantanna.pl
Uniwersytet Dzieci – kanał na YouTube Fundacji Uniwersytet Dzieci zawiera filmy z zakresu edukacji przyrodniczej, społecznej, technologicznej ale jest tu te sporo materiałów o emocjach i radzeniu sobie z nimi oraz takich, które pomogą dzieciom zyskać większą samoświadomość.
Pisupisu – serwis zawierający gry edukacyjne dla dzieci; podzielony na różne szczeble edukacji przedszkolnej i szkolnej, zachęcające do nauki poprzez zabawę. Dla najmłodszych przygotowano: naukę pisania na klawiaturze, słowne zabawy, naukę literek oraz trening umysłu.
Sieciaki – edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 9-11 lat w ramach projektu prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w internecie; filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne.
Zamiast kserówki– blog redagowany jest przez osoby grupy SuperbelfrzyMini, uczy dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bank pomysłów ciekawych lekcji, zabaw dydaktycznych.
Zdobywcy wiedzy – 10 000 interakcji: ćwiczenia, zadania, gry i quizy edukacyjne z języka polskiego, matematyki, przyrody, języka angielskiego.
NAUKA MATEMATYKI
- Archipelag matematyki – całkowite przeciwieństwo tego, co powszechnie kojarzy się z nauką przedmiotów ścisłych. Autorzy projektu postanowili wyprowadzić królową nauk z kategorii przedmiotów abstrakcyjnych, trudnych, a często wręcz spędzających sen z powiek, tak uczniom, jak i rodzicom. Jest to gra, która w prosty i przystępny sposób wyjaśnia twierdzenia matematyczne. Gracze – pojedynczy uczniowie lub całe klasy – wędrują po sześciu wyspach tytułowego Archipelagu, dedykowanych różnym działom matematyki, wykorzystując zdobytą wcześniej wiedzę. Pokonują przeszkody i poszukują miejsc, w których ukryte są interaktywne zadania lub multimedialne prezentacje, a podczas swoich wędrówek rywalizują ze sobą zdobywając punkty, szukając wskazówek i budując strategiczną pozycję w grze.
- Khan Academy – ogólnoświatowa, darmowa platforma edukacyjna zawierająca krótkie filmy wyjaśniające poszczególne zagadnienia z zakresu matematyki, biologii, fizyki, chemii, sztuki czy programowania, które potem można przećwiczyć w zadaniach online. Rozwiązując zadania zdobywa się wirtualne trofea.
- Matemaks– strona oferująca bogatą pomoc w nauce matematyki. Na stronie znajdują się opracowania zagadnień z wielu dziedzin matematyki.
- Matematyka w podstawówce– filmiki, gry,ciekawostki, sprawdziany.
- Matika -zadania z matematyki dla uczniów szkół podstawowych.
- Matmag.pl-zbiór filmików i kursów instruktażowych do nauki matematyki oraz platforma do rozwiązywania zadań z matematyki.
- Matzoo – strona z zadaniami do ćwiczenia matematyki.
- Pi-Stacja – to nieustannie rosnąca kolekcja krótkich filmów edukacyjnych realizujących podstawę programową kształcenia ogólnego szkoły podstawowej (klasy IV-VIII). Na stronie pistacja.tv opublikowane są filmy z matematyki, fizyki, chemii, biologii, techniki, przyrody i geografii. Do poszczególnych tematów są też przygotowane zadania i ćwiczenia online.
- Szalone liczby– strona internetowa zawierająca zadania matematyczne dla przedszkolaków, uczniów klas I- VIII i liceum, ułatwiająca przygotowanie się do sprawdzianów oraz egzaminów wewnętrznych.
- thatquiz- strona do ćwiczenia matematyki, która tez zawiera słowniki językowe i można na niej poćwiczyć przyrodę ii geografię.
- Tomasz Gwiazda– kanał na youtube dotyczący matematyki. Na tym kanale są tłumaczone zagadnienia z matematyki i sposoby rozwiązywania zadań.
- GeoGebra– to dynamiczne oprogramowanie matematyczne dla wszystkich poziomów edukacji, które łączy geometrię, algebrę, arkusze kalkulacyjne, wykresy, statystykę i rachunek różniczkowy w jednym.
- Zadania info– strona internetowa zawierająca zadania z rozwiązaniami z matematyki dla uczniów szkoły podstawowej i liceum, w tym przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty i na maturę z matematyki.
- matematyka.wiki– matematyczna wikipedia – krótko, zwięźle i na temat.
- DLA LICEUM:
- Szalone liczby , GeoGebra, Zadania info, Khan Academy, Matemaks
- howgh.pl– matematyka dla uczniów szkół średnich.
- MiedzianyFsor – kanał na YouTube utworzony przez nauczyciela matematyki Łukasza Czeremańskiego. W przystępny i ciekawy sposób przybliża wszystkim zagadnienia matematyczne.
- Mathleta– kanał na Youtube z ogromnym zbiórem filmów przygotowany przez prawdziwego pasjonata, nauczyciela matematyki Krzysztofa Chojeckiego. Tłumaczy treści do liceum i dla ósmoklasistów. Współtwórca strony https://kursnaedukacje.pl/, na której kurs przygotowujący do egzaminu ósmoklasisty i matury.
- Pizza math – kanał na YouTube poświęcony matematyce ale prowadzony w trochę luźniejszej formie niż standardy matematyczne. Sami o sobie ” Witaj przybyszu z internetów”.
- Lernado – strona internetowa i kanał na youtubie zawierający filmiki, na których są zadania matematyczne przygotowujące do matury.
- matspot- licz24.pl– strona internetowa i kanał na YouTube poświęcony matematyce.
- AjkaMat – autorski projekt kursów online, dzięki którym od zera nauczysz się MATEMATYKI w szkole średniej i na studiach.
- eTrapez– kanał na youtubie i platforma do nauki matematyki dla uczniów szkoły średniej i studentów.
aplikacja płatna- matma na luzie:
kl.4: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edutechnologies.matmanaluzie4klasa&hl=p
kl.5 i 6: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edutechnologies.matmanaluzie56klasa&hl=pl
kl.7 i 8: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edutechnologies.matmanaluzie&hl=pl
NAUKA CHEMII
- Pan Belfer – wideo-lekcje chemii nagrane przez przebojowego nauczyciela Dawida Łasińskiego. Zgodne z podstawą programową (ok. 102 filmów).
- Pani od chemii – kanał na YouTube.
- Aplikacja płatna- chemia na luzie: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edutechnologies.chemianaluzie78klasa&hl=pl
NAUKA HISTORII
- Ale historia– ok.236 filmów na kanale YouTube.
- Ciekawe historie– historia XX wieku, dokument, reportaże, wywiady, debaty na YouTube (ok.52 filmów).
- Historia 5 minut – krótkie filmy o historii (ok. 66 filmów).
- Historia dla dzieci i młodzieży– książki, filmy, gry,grupa na Facebooku.
Historia na szybko– historia animowana na kanale YouTube (ok.95 filmów).- Muzeum Historii Polski – zasoby cyfrowe.
- Muzeum Powstania Warszawskiego przenosi swoją ofertę edukacyjną i kulturalną do przestrzeni wirtualnej. Już od poniedziałku 16 marca uczniowie i studenci będą mogli uczestniczyć w lekcjach historii on-line. Szczegółowy harmonogram transmisji będzie zamieszczany na profilu Muzeum na Facebooku.
- Portale edukacyjne IPN-w zakładce Edukacja znajdują się specjalne podstrony dla uczniów i nauczycieli, na których są udostępniane bezpłatne materiały edukacyjne. W serwisie można znaleźć m.in. teki edukacyjne, filmy dokumentalne, spoty historyczne i inne materiały audiowizualne przedstawiające np. serie komiksów o II wojnie światowej czy symbole narodowe.
- Przystanek historia.pl – to popularnonaukowy serwis internetowy. W przystępny i atrakcyjny sposób prezentuje on ustalenia historyków współpracujących z Instytutem Pamięci Narodowej. Obecnie na portalu przystanekhistoria.pl znajduje się kilkaset artykułów popularnonaukowych poświęconych historii Polski XX wieku. Odbiorcy serwisu mogą również bezpłatnie korzystać z ponad 800 publikacji cyfrowych, w tym książek, czasopism wydawanych przez IPN, katalogów wystaw, dodatków do prasy oraz broszur okolicznościowych.
NAUKA O JĘZYKU POLSKIM
- Dyktanda.online– ćwiczenia i utrwalenie ortografii.
- Mówiąc Inaczej – kanał YouTube o języku polskim i jego subtelnościach (ok. 207 filmów)
- jezyk-polski.pl – strona www stanowiąca kompendium wiedzy o języku polskim, zawiera analizę epok literackich, opracowania lektur, teksty wierszy, a także ćwiczenia z zakresu umiejętności pisania rozprawek, czytania ze zrozumieniem, analizę i interpretację utworów opracowanie lektur i testy egzaminów ósmoklasistów i maturzystów.
- Portal lektury.gov.pl– portal zawierający większość szkolnych lektur dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Użytkownicy mogą pobierać książki zarówno na swój komputer, jak również czytnik ebook czy też komórkę.
- Serwis ninateka– na którym znajdują się filmy dokumentalne, fabularne, reportaże, animacje, filmy eksperymentalne, zapisy spektakli teatralnych i operowych, rejestracje koncertów, relacje dokumentujące życie kulturalne i społeczne oraz audycje radiowe.Łącznie w serwisie dostępnych jest ponad 7 tysięcy plików audio i video. Dodatkowo serwis udostępnia konto EDU na którym znajdują się m.in. filmy edukacyjne dotyczące wiedzy o kulturze, wiedzy o filmie, o teatrze.
- Wiedza z Wami – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla maturzystów.
- Wiedza z Wami Podstawówka – kanał w serwisie YouTube zawierający wartościowe materiały edukacyjne z zakresu języka polskiego dla uczniów ostatnich klas nowej szkoły podstawowej. Filmiki tutaj publikowane mają na celu powtórzenie wiedzy z lekcji, jej rozszerzenie oraz przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty. –
- Wolne lektury – lektury w formacie pdf,motywy literackie, audiobooki.
- Włam się do mózgu– kanał Radka Tokarskiego.
NAUKI PRZYRODNICZE
- emce- ok. 139 filmików naukowych na kanale YouTube. https://www.youtube.com/channel/UCZgxE8WOvOmHNfMpv1otPxQ
- Naukowy bełkot- 264 filmy na kanale YouTube. https://www.youtube.com/channel/UCBcXA_jyGkSUU6is4xS6S4g
- Naukowo TV– 253 filmy na kanale YouTube. https://www.youtube.com/channel/UCXdxta-h8zDUc8dhGiOsi9g
- Nauka to lubię- 255 filmów na kanale YouTube. https://www.youtube.com/user/naukatolubie
- Pani od biologii – https://www.youtube.com/user/gestosc
- Kasia Gandor-kanał na YouTube dotyczący ciekawostek ze świata, o klimacie i zdrowiu. https://www.youtube.com/channel/UCUercAwR2To1Zx6GA6ZP2TQ
NAUKA FIZYKI
- Centrum Naukowe Kopernik– strona oferuje publikacje popularno-naukowe i materiały o tematyce kosmicznej. Są broszury informacyjne i filmy.
- Brain it on– łamigłówki i zadania z fizyki, które pozwolą poćwiczyć podstawy wiedzy szkolnej w połączeniu z zabawą.
- Fizyka od podstaw– ok.94 filmów na kanale YouTube.
- Pi-stacja– filmy, materiały z fizyki.
- Khan Academy
- Media Nauka
- Zapytaj fizyka- portal internetowy na którym naukowcy oraz studenci starszych lat z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego odpowiadają na pytania związane z fizyką. Znajduje się tam wiele odpowiedzi na wiele zadanych pytań.
- Szkoła domowa online– kanał na youtubie z fizyki dla klasy 7 i 8
- Doświadczenia z fizyki dla szkoły podstawowej i liceum:
- Doświadczenia fizyczne dla dzieci (16 doświadczeń)
- Dydaktyka fizyka
- W kręgu fizyki LO Turek
- Symulacje z fizyki (szkoła podstawowa, liceum): https://phet.colorado.edu/pl/simulations/filter?subjects=biology&type=html ; https://www.vascak.cz/physicsanimations.php?l=pl ; https://www.edukator.pl/resources/tag/symulacja ; https://www.walter-fendt.de/html5/phpl/ ; https://interactives.ck12.org/simulations/physics.html?lang=pl ; https://zasoby.open.agh.edu.pl/zasob/symulacje-komputerowe-z-fizyki/ ;
- Fizyka na 5! (Fizyka dla Liceum )– kanał na YouTubie poświęcony tłumaczeniu fizyki
- Projekt fizyka – kanał na youtubie poświęcony fizyce dla liceum.
- fizyka okiem praktyka– strona internetowa z zadaniami z fizyki dla liceum, w tym również jest kanał na YouTubie, gdzie są tłumaczone tematy z fizyki https://www.youtube.com/@fizykaokiempraktyka/playlists
- e-fizyka– duża liczba zadań z fizyki z rozwiązaniami.
- Fizyka Jamnika– strona internetowa z teorią, zadaniami i wzorami.
W sklepie Google Play znajdują się ciekawe aplikacje do nauki fizyki:
Ogarnij fizykę- fizyka dla klas 7 i 8 oraz liceum: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.fizyka.tagari.fizykagimnazjumliceum&hl=pl
Prawa fizyki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.do_apps.catalog_617&hl=pl
Fizyka na luzie (aplikacja płatna): https://play.google.com/store/apps/details?id=com.edutechnologies.fizykanaluzie78klasa&hl=pl
NAUKA GEOGRAFII
- Geografia24– platforma ćwiczeniami. https://www.geografia24.eu
- Gry geograficzne – https://www.gry-geograficzn.pl
PLATFORMY DO ĆWICZEŃ ON-LINE
- QuizMe – można wykorzystać do zabawy w sprawdzanie wiedzy z wielu dziedzin – m.in. geografii, astronomii, chemii, fizyki, języków (polskiego i obcych). To serwis pełen quizów, testów i łamigłówek. https://www.quizme.pl
- Matlandia – dla uczniów klas 4-8. Ten serwis dostępny jest odpłatnie, roczny abonament to koszt 27 zł. Są tu rozmaite zadania dostosowane do podstawy programowej. Zaletą jest grafika i animacje. https://matlandia.gwo.pl
- Władcy Słów – taka Matlandia, tylko w zakresie języka polskiego. Dużo różnorodnych ćwiczeń online w ciekawej szacie graficznej. Program komputerowy kompleksowo wspierający naukę języka polskiego w klasach 4–8 szkoły podstawowej. https://wladcyslow.gwo.pl
- Histlandia – tego samego wydawcy, co Matlandia i Władcy Słów. 65 animowanych ćwiczeń uzupełniających z historii dla uczniów szkoły podstawowej.
https://histlandia.gwo.pl
Z powodzeniem on-line można uczyć się języków. Warto wykorzystać dostępne podcasty, darmowe aplikacje:
- Arlena Witt, której kanał na YouTube subskrybuje prawie pół miliona widzów, uczy języka angielskiego – gramatyki, słówek i omijania językowych pułapek. https://www.youtube.com/channel/UCIj6yjWVKPKO5zNLBjQ8Beg, https://altenberg.pl/wladaj, http://wittamina.pl
- BBC Learning English – brytyjska telewizja publiczna BBC przygotowała mnóstwo materiałów do nauki języka – na wielu poziomach zaawansowania. Gramatyka, słownictwo, angielski praktycznie, angielski w minutę – do wyboru, do koloru i dla każdego coś fajnego. http://www.bbc.co.uk/learningenglish
- Czas dzieci– portal dla dzieci i opiekunów, zawiera wiele ciekawych propozycji rozwijających potencjał dziecka, w zakładce strony np. gry i zabawy w języku angielskim. https://czasdzieci.pl/quizy/k,19-jezyk_angielski.html
- Dinolingo – program do nauki języków online (angielskiego, niemieckiego, francuskiego, hiszpańskiego, japońskiego i in.). Dzięki kreskówkom, piosenkom, grom, opowiadaniom, książkom i zestawom zadań do wydruku oraz fiszko, nauka języka obcego jest łatwa i przyjemna dla maluchów, przedszkolaków i dzieci z podstawówki.
https://dinolingo.com/plhttps://dinolingo.com - English Play Box– gry edukacyjne, materiały do nauki języka angielskiego.(https://englishplaybox.pl/?fbclid=IwAR3rqabYWOYTNauBgSrxqXD8g1EVpwB5Ga5YVtdpH7q5K35ovB-WD853uhs)
- Memrise – aplikacja na smartfon. Krótkie serie nauki języka, prawdziwy potoczny język. https://www.memrise.com
ANGLOJĘZYCZNE (z polskimi napisami)
- BBC Ideas – skarbnica filmów dla ciekawych świata niezależnie od wieku. Krótkie filmiki, dzięki którym można poszerzyć wiedzę o świecie i mimochodem poćwiczyć angielski. https://www.bbc.co.uk/ideas
- Kids Should See This – mnóstwo sprawdzonych, bezpiecznych, ciekawych, różnorodnych filmów dla dzieci na wiele tematów. Serwis dla ciekawych świata dzieciaków, który chętnie podejrzą też rodzice. Filmy podzielono na kategorie: nauka, technologia, kosmos, zwierzęta, natura, jedzenie, DIY (zrób to sam), muzyka, sztuka, animacja. https://thekidshouldseethis.com
- Kurzgesagt – In a Nutshell – fantastyczne animacje prezentujące tematy z dziedzin nauk takich jak astronomia, nauki o człowieku, biologia i inne. https://www.youtube.com/channel/UCsXVk37bltHxD1rDPwtNM8Q
- Periodic Videos – po angielsku, ale fascynująco o pierwiastkach chemicznych. Każdy pierwiastek z układu okresowego ma tu swój osobny film. http://www.periodicvideos.com
- TEDed – bogactwo animacji na wiele różnych tematów – nauki ścisłe i przyrodnicze, filozofia, sztuka i kultura, psychologia, zdrowie i wiele innych. https://ed.ted.com, https://www.ted.com/watch/ted-ed
NAUKA HISTORII SZTUKI
Mimo, że instytucje kultury i muzea są zamknięte, niektóre z nich proponują wirtualną wizytę:
- Muzeum Narodowe w Warszawie – cyfrowe muzeum- http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion
- Muzeum Narodowe w Krakowie– kolekcja cyfrowa- https://zbiory.mnk.pl/pl/strona-glowna
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu – kolekcja cyfrowa- https://mnwr.pl/oddzialy/muzeum-narodowe/kolekcja-cyfrowa.
- Zachęta – kolekcja on-line- https://zacheta.art.pl/pl/kolekcja