Co to jest edukacja domowa?
Edukacja domowa to szczególna formuła realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki określonego w art. 35 ustawy Prawo oświatowe. Dyrektor Szkoły w drodze decyzji administracyjnej może zezwolić na realizację tych obowiązków poza szkołą, przy spełnieniu wymagań określonych w art. 37 ustawy Prawo oświatowe. W formule tej to rodzice/opiekunowie prawni ucznia przyjmują na siebie obowiązek realizacji podstawy programowej przez ucznia i sprawdzenie jej realizacji w drodze egzaminów klasyfikacyjnych.
Warunki i zasady zapisów do poszczególnych szkół w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce, oraz wymagania formalne, po spełnieniu, których Dyrektor szkoły może wydać zgodę na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą znajdują się na stronie: https://solanka.itl.pl/szkola/ w zakładce “Rekrutacja ED”, w której znajdują się zakładki poszczególnych szkół.
Ile kosztuje edukacja domowa w naszych szkołach?
Nauka we wszystkich szkołach w Niepublicznym Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sołonce jest bezpłatna.
Jak zapisać się do szkoły?
Aby zapisać ucznia do szkoły rodzice albo opiekunowie prawni powinni wypełnić i złożyć komplet dokumentów rekrutacyjnych.
Czy powinienem zapisać się do szkoły w swoim województwie?
Nie koniecznie, od 1 lipca 2021r. dziecko może zostać zapisane do szkoły mającej siedzibę na terenie całego kraju. Dzieci mieszkające poza granicami Polski, posiadające obywatelstwo polskie również mogą zostać zapisane do szkoły w Polsce i spełniać obowiązek szkolny w systemie edukacji domowej.
Jakie dokumenty powinienem przygotować przed przyjęciem do szkoły?
Informacje na temat wymaganych dokumentów znajdują się na stronie internetowej naszej szkoły w zakładce “Rekrutacja”.
Czy po zakończeniu jednego etapu edukacji i rozpoczynaniu kolejnego w naszych szkołach należy dostarczyć wszystkie dokumenty dodatkowe – np. opinie PPP o dysgrafii?
Nie. Uczeń, który rozpoczyna naukę w nowej szkole musi złożyć jedynie aktualne dokumenty z PPP, w tym – opinie z PPP (dot. dysgrafii, dyskalkulii, itp.) orzeczenia o niepełnosprawności. Reszta dokumentów przekazywana jest automatycznie.
Z jakiej poradni powinna być opinia o nauczaniu domowym?
Od 1 lipca 2021r. zostaje zniesiony wymóg uzyskiwania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej dla rozpoczęcia edukacji domowej.
Czy przy składaniu dokumentów rekrutacyjnych wymagany jest oryginał świadectwa z ostatniej klasy?
Tak. Do dokumentów rekrutacyjnych należy dołączyć oryginał świadectwa z ostatnio ukończonej klasy.
W odniesieniu do uczniów, którzy ukończyli szkołę podstawową dyrektor tej szkoły podstawowej poświadcza zgodność z oryginałem od jednej do trzech kopii świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty również wtedy, gdy jest to niezbędne dla celów rekrutacji. Można wówczas przedłożyć tak poświadczoną kopię świadectwa i zaświadczenia.
Możliwe jest także przedłożenie w procesie rekrutacji notarialnie poświadczonej kopii świadectwa lub zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, a także świadectwa promocyjnego uzyskanego po ukończeniu danej klasy.
Czy dziecko 6-letnie może rozpocząć obowiązek szkolny w kl. 1 w edukacji domowej?
Od 1 września 2019r. Zgodnie z art. 31 ust. 4 ustawy Prawo oświatowe dziecko w wieku 6 lat jest obowiązane odbyć roczne przygotowanie przedszkolne.
Zgodnie z art. 35 ustawy Prawo oświatowe obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat i trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18 roku życia.
Zgodnie z art. 36 ustawy Prawo oświatowe dziecko 6-letnie, na wniosek rodziców, może zostać przyjęte do klasy I szkoły podstawowej i tym samym zostać objęte obowiązkiem szkolnym, przy czym jest to możliwe, jeżeli dziecko: korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole podstawowej.
Czy dla dzieci z klasy 0 w edukacji domowej przygotowuje się zaświadczenie o gotowości szkolnej?
Nie, dla dzieci realizujących klasę 0 w ramach edukacji domowej nie przygotowuje się informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
Czy jest możliwość powtarzania klasy w ED?
Nie. Przepisy prawa oświatowego nie dopuszczają możliwości powtarzania klasy w trybie edukacji domowej.
Czy w roku szkolnym można zrealizować podstawę programową z dwóch klas?
W ciągu jednego roku szkolnego możliwa jest realizacja przez ucznia edukacji domowej podstawy programowej z dwóch klas, ale tylko w klasach I i II szkoły podstawowej.
Uczniowie klas od IV do VIII szkoły podstawowej oraz uczniowie liceów mogą realizować w jednym roku szkolnym podstawę programową z dwóch lub więcej klas tylko w trybie stacjonarnym, po uzyskaniu zgody na indywidualny tok nauki.
Czy w razie konieczności jest możliwość korzystania z pomocy nauczyciela?
Przepisy prawa oświatowego uprawniają ucznia edukacji domowej do skorzystania z konsultacji dotyczących przygotowanie do rocznych egzaminów klasyfikacyjnych. Zasady i formy organizacji takich konsultacji określa dyrektor szkoły.
Czy można brać udział w olimpiadach organizowanych przez lokalne kuratorium oświaty?
Tak, udział w olimpiadach jest możliwy. Uczeń zainteresowany udziałem w takiej olimpiadzie musi na bieżąco śledzić informacje publikowane przez organizatora olimpiady, aby ustalić w jakim terminie dyrektor jego szkoły musi podjąć czynności niezbędne do zgłoszenia udziału ucznia. Musi również poinformować dyrektora swojej szkoły o zamiarze wzięcia udziału w danej olimpiadzie z odpowiednim wyprzedzeniem umożliwiającym dyrektorowi jego szkoły spełnienie wymagań formalnych stawianych przez organizatora olimpiady.
Kiedy maturzysta powinien złożyć deklarację maturalną?
Przed rozpoczęciem każdego nowego roku szkolnego Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłasza Komunikat o harmonogramie egzaminów oraz Informację o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu maturalnego.
Informacje te (w tym harmonogram egzaminu i załączniki) dostępne są na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej:
https://cke.gov.pl/egzamin-maturalny
Dyrektor szkoły przesyła na adresy mailowe podane w ankiecie rekrutacyjnej, informacje o terminach i dokumentach maturalnych obowiązujących w danym roku szkolnym.
Uczeń, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego w roku 2022, składa pisemną deklarację przystąpienia do egzaminu do 30 września 2021r. wysyłając ją do Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sołonce, ostateczne potwierdzenie deklaracji maturalnej następuje do 7 lutego 2022 r. W przypadku niezłożenia deklaracji ostatecznej w odpowiednim terminie deklaracja wstępna będzie uważana za ostateczną.
Uczniowie mają prawo do dostosowania form egzaminu maturalnego polegającego na przygotowaniu odrębnych arkuszy dostosowanych do potrzeb i możliwości zdających lub do dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu maturalnego. Informacje o dostosowaniach można znaleźć pod linkiem: https://cke.gov.pl/images/_KOMUNIKATY
Dokumenty uprawniające do dostosowania warunków i formy egzaminu zdający przesyła wraz z deklaracją przystąpienia do egzaminu maturalnego do Niepublicznego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sołonce do 30 września 2021 r.
Gdzie znajdę druk deklaracji przedmiotów rozszerzanych w LO?
Uczniowie rozpoczynający naukę w liceum ogólnokształcącym po klasie VIII szkoły podstawowej otrzymują druk deklaracji rozszerzeń wraz z pozostałymi dokumentami rekrutacyjnymi, dołączonymi do ankiety zgłoszeniowej, znajdującej się na stronie szkoły w zakładce Edukacja Domowa/ Rekrutacja. Uczniowie wskazują 2 rozszerzenia i kontynuują je do zakończenia nauki w LO.
Uczniowie klasy III LO po gimnazjum wybierają od 2 do 4 rozszerzeń realizowanych do zakończenia nauki w liceum i wypełniają deklarację rozszerzeń otrzymaną z sekretariatu szkoły.
Przy wyborze rozszerzeń trzeba pamiętać o tym, że uczeń, który nie realizuje w zakresie rozszerzonym przedmiotu historia, jest obowiązany realizować przedmiot uzupełniający historia i społeczeństwo, zaś uczeń, który nie realizuje w zakresie rozszerzonym przedmiotu: geografia, biologia, chemia lub fizyka, jest obowiązany realizować przedmiot uzupełniający przyroda.
Uczniowie zgłaszający się do klasy II lub kolejnych LO otrzymują deklarację rozszerzeń w trakcie procesu rekrutacyjnego i muszą pamiętać o konieczności kontynuacji rozszerzeń przedmiotów wybranych w swoich poprzednich szkołach.
Czym się różnią wymagania od podstawy programowej?
Podstawą programową jest określony w przepisach prawa oświatowego obowiązkowy na danym etapie edukacyjnym zestaw treści nauczania oraz umiejętności, jakie powinien uzyskać uczeń w toku nauki.
Wymagania edukacyjne to oczekiwane osiągnięcia ucznia, niezbędne do uzyskania poszczególnych ocen klasyfikacyjnych.
Podstawa programowa, treści edukacyjne i wymagania edukacyjne opisane są na stronie w zakładce Edukacja domowa – Szkoła podstawowa/Liceum ogólnokształcące
Kiedy mogę umawiać się na egzaminy indywidualne?
Na indywidualne egzaminy klasyfikacyjne uczeń może umówić się od pierwszego dnia roku szkolnego do dnia wskazanego w planie roku szkolnego jako ostatni dzień zdawania egzaminów klasyfikacyjnych.
Co zrobić, jeśli uczeń ED otrzyma ocenę niedostateczną z egzaminu klasyfikacyjnego?
Uczeń edukacji domowej, który na egzaminie klasyfikacyjnym otrzymał ocenę negatywną z jednego lub dwóch przedmiotów, może poprawić ocenę w trakcie sesji poprawkowej w sierpniu.
Jak wyglądają sesje egzaminacyjne?
Szczegółowe informacje o sesjach, w ramach których odbywają się egzaminy klasyfikacyjne znajdują się na stronie w zakładce Edukacja domowa – Szkoła Podstawowa/Liceum Ogólnokształcące – Egzaminy
Z jakich egzaminów uczeń jest zwolniony i co wpisać na świadectwie
Na podstawie § 15a ust. 4a rozporządzenia MEN z 22 lutego 2019 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych dla ucznia w edukacji domowej nie przeprowadza się egzaminów klasyfikacyjnych z:
obowiązkowych zajęć edukacyjnych: plastyki, muzyki, techniki i wychowania fizycznego oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych
17 ust. 4 rozporządzenia MEN z 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych stanowi, iż w wierszach, które nie są wypełnione, wstawia się poziomą kreskę.
Nasza szkoła, jako szkoła przyjazna edukacji domowej, a przede wszystkim mająca na celu wspieranie uczniów w ich ogólnym rozwoju umysłowym, fizycznym i emocjonalnym, dopuszcza możliwość zdawania egzaminów z przedmiotów: plastyka, muzyka, technika i wychowanie fizyczne. Oceny z tych przedmiotów zostaną wystawione na certyfikacie, stanowiącym odrębny dokument szkoły, ponieważ zgodnie z rozporządzeniem MEN z 27 sierpnia 2019 r. nie można ich wpisać na świadectwie szkolnym.
Jak wygląda egzamin pisemny i ustny?
Nauczyciele przedmiotu/wychowawcy, wychowawca edukacji wczesnoszkolnej – informują rodziców ucznia o wymaganiach edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, z których uczeń będzie egzaminowany.
Dyrektor szkoły uzgadnia z uczniem i jego rodzicami termin egzaminu klasyfikacyjnego oraz liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzamin w ciągu jednego dnia.
Uczeń zdaje egzaminy klasyfikacyjne w trybie rocznym, egzamin klasyfikacyjny ma obejmować cały materiał objęty częścią podstawy programowej zaplanowaną dla tego oddziału na dany rok szkolny.
Uczeń ma obowiązek stawiać się na egzaminy w terminach wyznaczonych przez dyrektora szkoły (harmonogram egzaminów).
Należy pamiętać, że art. 44 ust. 2 Prawa oświatowego określa, iż egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
W sytuacji, gdy uczeń powraca do szkoły stacjonarnie w trakcie roku szkolnego (na podstawie zmienionej pisemnej decyzji dyrektora) nie musi zdawać egzaminu klasyfikacyjnego. Dyrektor określa w decyzji warunki powrotu ucznia do szkoły wraz z zasadami oceniania wiedzy i umiejętności ucznia za cały rok szkolny.
Szczegółowe informacje o formule i zasadach przeprowadzania egzaminu pisemnego i ustnego w ramach egzaminu klasyfikacyjnego znajdują się na stronie: w zakładce Edukacja domowa – Szkoła Podstawowa / Liceum Ogólnokształcące – Egzaminy
Jak zapisać się na egzaminy/sesje?
Informacje o zasadach zapisywania się na egzaminy klasyfikacyjne oraz dane kontaktowe do egzaminatorów znajdują się na stronie: w zakładce Edukacja domowa – Szkoła Podstawowa/Liceum Ogólnokształcące -Nauczyciel ED oraz – Egzaminy
Egzaminy uczniowie zdają w szkole w Sołonce. W czasie pracy zdalnej, spowodowanej pandemią COVID 19 dopuszcza się możliwość zdawania egzaminów poprzez platformę Microsoft Teams.
Czy można zdawać egzaminy klasyfikacyjne w czasie trwania ferii zimowych?
Tak, na podstawie art. 44l ustęp 2 Ustawy o systemie oświaty Dyrektor Szkoły może uzgodnić z rodzicami uczniów i uczniami terminy egzaminów klasyfikacyjnych w czasie trwania ferii zimowych.