Niezwykłe spotkanie po latach…
Kilka słów o wywiadzie uczniów z absolwentami szkoły w Sołonce
W życiu każdej szkoły są takie osoby, które odgrywają wyjątkowo ważną rolę. Są wzorem do naśladowania, niejednokrotnie wielkim autorytetem, żywym drogowskazem dla uczniów. Z pewnością tacy właśnie są absolwenci naszej szkoły.
Przeprowadzenie wywiadu z byłymi wychowankami szkoły okazało się poważnym wyzwaniem dla uczniów klas IV-VI oraz ich młodszych kolegów. Najpierw, na kilka tygodni przed wywiadem, uczniowie poznali tajniki przeprowadzania wywiadów. Następnie samodzielnie przygotowali bazę pytań, które mogli zadawać podczas rozmowy z szanownymi gośćmi. Ponadto uczniowie przypomnieli sobie o zasadach właściwego zachowania w trakcie spotkania ze starszymi oraz ważnymi osobami. Wreszcie nadszedł historyczny moment. W piękny słoneczny dzień – 10 maja 2016 roku za murami Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Sołonce odbyło się niecodzienne wydarzenie – wywiad uczniów z absolwentami tutejszej szkoły.
Najpierw Pani Dyrektor Agata Nykiel powitała serdecznie wszystkich uczestników. Wśród przybyłych gości znaleźli się: dr Tadeusz Patruś, Klara Bator, Antoni Sikora, Wojciech Solecki, Paulina Skowron, Barbara Wanat. Pani Dyrektor nawiązała do ponad stuletniej tradycji szkolnictwa w Sołonce oraz przypomniała o jubileuszu, podczas którego doszło do konfrontacji przeszłości z współczesnością. Następnie odczytała pismo od dyrekcji Gimnazjum w Siedliskach mówiące o losach ubiegłorocznych szóstoklasistów, którzy aktualnie są „dobrymi i bardzo dobrymi” uczniami gimnazjum. Po pięknej przedmowie Pani Dyrektor udzieliła głosu uczniom. Młodzi reporterzy zadawali absolwentom niezwykle interesujące, niekiedy wręcz dociekliwe pytania. Kolejne wypowiedzi oraz wspomnienia honorowych gości odsłaniały obraz szkoły sprzed lat…
We wspomnieniach dr Tadeusza Patrusia budynek starej, bardzo małej szkółki mieścił się na obecnym miejscu placu zabaw. Ze względu na małą liczbę klas, dzieci pobierały naukę również w Domu Ludowym, w domach nauczycieli oraz w Straszydlu (nauka religii w punkcie katechetycznym). Niegdyś uczniowie nie posiadali długopisów. Mieli natomiast kolorowe kredki, pióra, kałamarze oraz „mnóstwo kleksów w zeszycie”. Pan Antoni Sikora wspominał, że w dawnej szkole należało być grzecznym i siedzieć prosto w ławce. Na przerwach uczniowie biegali do sklepu po smaczne bułki, a po lekcjach chłopcy grali w piłkę i wymyślali place zabaw. Wspomnienie dawnych nauczycieli wywołało wśród absolwentów wiele emocji. Pan Wojciech Solecki do dziś pamięta widok leżącej na stole nauczycieli trzciny, która pomagała w utrzymaniu dyscypliny, ciszy oraz zachowaniu właściwej postawy w ławce. Pani Klara Bator przypomniała wszystkim nazwiska dawnych wychowawców, co podkreśliła, bardzo dobrych ludzi. Byli bardzo oddani i pomagali uczniom w nauce nawet wieczorami. Pani Paulina Skowron do dziś miło wspomina swych nauczycieli. Z sentymentem opowiadała: „Ten nauczyciel, który był bardzo wymagający, teraz się go bardzo docenia (…). Można podziękować takiemu nauczycielowi, bo tak naprawdę (…) teraz czuje się wdzięczność i szacunek”. Wszyscy goście jednogłośnie przyznali, że są dumni z naszej szkoły.
Po zakończonym wywiadzie Pani Dyrektor poprosiła absolwentów o wpis do Księgi Pamiątkowej. Korzystając z okazji, dr Tadeusz Patruś odczytał własną dedykację oraz wpis dokonany przez Pana Wojciecha Soleckiego, pełen wdzięczności „za zaproszenie na rozmowę o obecnych i dawnych latach”. Dr Tadeusz Patruś otwarcie mówił o zaszczycie oraz dumie, „że moja szkoła nie zapomniała o mnie”. Historyk nie zapomniał o ważnym przesłaniu dla obecnych uczniów: „WSZYSTKO JEST MOŻLIWE, TYLKO ŻEBY WAM SIĘ CHCIAŁO CHCIEĆ!” W podziękowaniu za miłe spotkanie Pan Antoni Sikora ofiarował na ręce Pani Dyrektor kopie dwóch świadectw pochodzących ze szkoły w Sołonce z 1916 r. i 1923 r. Dr Tadeusz Patruś wręczył wszystkim dzieciom i uczestnikom spotkania słodki upominek oraz książki opatrzone autorską dedykacją. Uczniowie podziękowali absolwentom za przybycie oraz niezwykłe opowieści o dawnych latach gromkimi brawami. Na zakończenie wszyscy uczestnicy wywiadu wspólnie z absolwentami ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, które będzie przypominało o niezwykłym spotkaniu…