Uczniowie klasy piątej, na lekcji techniki, robili 14 marca „Ekostworka”. Do jego zrobienia potrzebowali plastikowej butelki, nakrętek oraz innych plastikowych dodatków. Uczniowie na wcześniejszych lekcjach techniki dowiedzieli się jak wygląda produkcja plastiku, jak powstają materiały z plastików i gdzie się je wykorzystuje. Każdy użył swojej wyobraźni i umiejętności plastycznych do stworzenia swojego wymyślonego Ekostworka, dobrze się przy tym bawiąc.
Wszystkie wpisy, których autorem jest ataranska
Lekcja bezpieczeństwa z Panem policjantem
13.02.2015 r. gościliśmy w naszej szkole pana policjanta Tomasza Surowca z Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie, który przeprowadził niezwykle ważne i pouczające zajęcia dla uczniów.
Klasy IV-VII uczestniczyli w pogadance na temat kontroli rodzicielskiej, przemocy rówieśniczej, karalności nieletnich, cyberprzemocy oraz bezpieczeństwie na drodze.
Pan policjant wyjaśnił uczniom na czym polega kontrola rodzicielska oraz jak ważną rolę pełnią rodzice, którzy są odpowiedzialni za wychowanie dzieci. Szkoła natomiast współpracując z nimi pomaga w wychowaniu dzieci. Pan policjant omówił również ważną kwestię dotyczącą karalności nieletnich. Uświadomił uczniom jakie mogą ponieść konsekwencje swoich czynów i podkreślił, że dziecko, które ukończyło 10 lat odpowiada za swoje czyny przed Sądem Rodzinnym. Natomiast dziecko, które ukończy 13 lat ma już świadomość sprawczą i za swoje złe czyny może ponieść dodatkowe konsekwencje.
Przedstawił zagrożenia jakie mogą spotkać młodzież w Internecie. Przestrzegł uczniów przed tym co umieszczają w sieci, gdyż później może to ktoś te treści pobrać i wykorzystać przeciwko nam. To co zamieszcza się w Internecie zawsze pozostawia po sobie ślad i należy się dobrze zastanowić, co chcemy tam umieścić.
Przypomniał jak ważne jest nasze bezpieczeństwo na drodze oraz jak należy poruszać się hulajnogą elektryczną oraz pozostałymi pojazdami transportu osobistego (UTO) i pojazdami wspomagającymi ruch. Po ukończeniu 10 lat uczniowie powinni mieć kartę rowerową aby poruszać się rowerem, hulajnogą elektryczną i pojazdami UTO.
Uświadomił również uczniów, że e-papieros jest niebezpieczny dla młodzieży i nikotyna w nim zawarta może doprowadzić zawału serca.
Młodsze dzieci z klas 0-3 oraz przedszkolaki, miały okazję dowiedzieć się, jak bezpiecznie zachowywać się w domu oraz na ulicy. Dzięki ciekawym przykładom i praktycznym wskazówkom uczniowie uzyskali cenną wiedzę, która pomoże im unikać niebezpiecznych sytuacji.
Serdecznie dziękujemy panu Tomaszowi Surowcowi za poświęcony czas i wartościową lekcję, która na pewno na długo pozostanie w naszej pamięci!
Pokaz doświadczeń fizyczno- chemicznych
Dnia 06.02.2025r. w naszej szkole odbył się pokaz ciekawych i efektownych doświadczeń fizyczno- chemicznych, zaprezentowany przez Pana Mikołaja z grupy „Zaelektryzowani”.
Uczniowie z klas II-VII z zaciekawieniem patrzyli na pokaz. Dowiedzieli się co to jest napięcie powierzchniowe cieczy, jaki jest skład powietrza, którym oddychamy, dlaczego balon wypełniony helem unosi się. Dowiedzieliśmy się jak może skończyć się sytuacja, kiedy w domu ulatnia się gaz a najmniejsza iskra może spowodować ogromny wybuch oraz jak może skończyć się zanurzenie ręki w ciekłym azocie na dłuższy czas.
Ozdoby świąteczne z patyczków
Tworzymy narodowe kotyliony
Szyjemy pokrowiec na telefon i flagę Polski
W dniu 25.10. i 08.11. 2024 r. uczniowie klasy VI wykonywali na lekcji techniki pokrowce na swoje telefony komórkowe. Nauczyli posługiwać nitką i igłą. Szyli pokrowce oraz przyszywali do nich guziki i uchwyty. Każdy miał swój ciekawy pomysł na pokrowiec. W tych dniach uszyliśmy również naszą narodową flagę. Wykorzystaliśmy do tego maszynę do szycia zakupioną z projektu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach uczniowie dokładnie pracowali i miło spędzili czas.
#LaboratoriaPrzyszłości
Lekcja o cyberprzemocy
XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
W dniu 15 listopada 2024r. nasza szkoła wzięła udział w XIV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki. Pomysłodawcą utworzenia takiego dnia był Andrzej Grabowski- nauczyciel matematyki, trener lekkiej atletyki i twórca Kart Grabowskiego (do nauki tabliczki mnożenia i nie tylko). W akcji mogły brać udział szkoły z całego świata.
Nasi uczniowie z kl. IV-VI, na lekcji matematyki, stworzyli piękne plakaty związane ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Uczniowie powtórzyli tabliczkę mnożenia w przyjemny sposób i dobrze się przy tym bawili. Nad wszystkim czuwał szkolny koordynator- pani z matematyki.
Na kolejnej lekcji , wybrani uczniowie z kl. IV (dwóch egzaminatorów) i koordynator akcji, chodzili po klasach i przeprowadzili egzamin z tabliczki mnożenia. Każdy losował karteczkę z pięcioma pytaniami z tabliczki mnożenia i musiał odpowiedzieć na te pytania w ciągu 1,5 minuty. Kto odpowiedział dostał odznakę z tytułem „Mistrz Tabliczki Mnożenia” oraz cukierki. Wszyscy tego dnia ciekawie i wesoło spędzili dzień.
Światowe Dni Origami
W 2024 roku obchody Światowych Dni Origami przypadały na okres od 24 października do 11 listopada 2024 r.
7 listopada 2024r. przeprowadziliśmy w naszej szkole Europejską Odsłonę Światowych Dni Origami z EUROPE DIRECT Rzeszów 2024.
Origami to sztuka składania papieru, która swoje początki ma w Chinach a rozwinęła się w Japonii. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.
Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie.
Przedszkolaki wykonały kotka i statek a starsi uczniowie wykonali papierową składankę origami 3d z informacjami o Unii Europejskiej i pytaniami z obszaru ekologii. Wszyscy uczestnicy z ochotą i zaangażowaniem składali origami, dobrze się przy tym bawiąc. Dzięki gotowym wzorom od EUROPE DIRECT Rzeszów mogliśmy zrobić ciekawe origami z uczniami klasy czwartej.
Wojewódzki Konkurs Fotograficzny dla Dzieci i Młodzieży „Kuchnia Regionalna Podkarpacia”
Zachęcamy do udziału w konkursie kuratoryjnym.
Podkarpacki Kurator Oświaty przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Rzeszowie ogłaszają Konkurs Fotograficzny dla Dzieci i Młodzieży „Kuchnia Regionalna Podkarpacia”. Aby wziąć w nim udział należy przysłać zdjęcie dania regionalnego i je opisać. Zdjęcie powinno być w formie pliku JPG do 10 MG i rozdzielczości minimum 300 dpi. Opis nie powinien przekraczać jednej strony formatu A4, rozmiar czcionki 12, interlinia pojedyncza. Zdjęcia konkursowe powinny promować kuchnię regionalną Podkarpacia.
Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych. Każda szkoła może zgłosić maksymalnie 3 zdjęcia. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie. https://ko.rzeszow.pl/app/rsio/logowanie/ankiety/render/208
Prace prosimy przesłać wyłącznie pocztą e-mail do 31 października 2024 r. (decyduje data wpłynięcia pracy) na adres: kuchniaregionalna@ko.rzeszow.pl