Archiwum miesiąca: listopad 2024

Szyjemy pokrowiec na telefon i flagę Polski

W dniu 25.10. i 08.11. 2024 r. uczniowie klasy VI wykonywali na lekcji techniki pokrowce na swoje telefony komórkowe. Nauczyli posługiwać nitką i igłą. Szyli pokrowce oraz przyszywali do nich guziki i uchwyty. Każdy miał swój ciekawy pomysł na pokrowiec. W tych dniach uszyliśmy również naszą narodową flagę. Wykorzystaliśmy do tego maszynę do szycia zakupioną z projektu Laboratoria Przyszłości. Na zajęciach uczniowie dokładnie pracowali i miło spędzili czas.

XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W dniu 15 listopada 2024r. nasza szkoła wzięła udział w XIV Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia organizowanym przez Wydawnictwo Karty Grabowskiego z Poznania. Wydawnictwo promuje zabawową formę nauczania-uczenia się matematyki.  Pomysłodawcą utworzenia takiego dnia był Andrzej Grabowski- nauczyciel matematyki, trener lekkiej atletyki i twórca Kart Grabowskiego (do nauki tabliczki mnożenia i nie tylko). W akcji mogły brać udział szkoły z całego świata. 

Nasi uczniowie z kl. IV-VI, na lekcji matematyki, stworzyli piękne plakaty związane ze Światowym Dniem Tabliczki Mnożenia. Uczniowie powtórzyli tabliczkę mnożenia w przyjemny sposób i dobrze się przy tym bawili. Nad wszystkim czuwał szkolny koordynator- pani z matematyki.

Na kolejnej lekcji , wybrani uczniowie z kl. IV (dwóch egzaminatorów) i koordynator akcji, chodzili po klasach i przeprowadzili egzamin z tabliczki mnożenia. Każdy losował karteczkę z pięcioma pytaniami z tabliczki mnożenia i musiał odpowiedzieć na te pytania w ciągu 1,5 minuty. Kto odpowiedział dostał odznakę z tytułem „Mistrz Tabliczki Mnożenia” oraz cukierki. Wszyscy tego dnia ciekawie i wesoło spędzili dzień.

 

 

Światowe Dni Origami

W 2024 roku obchody Światowych Dni Origami przypadały na okres od 24 października do 11 listopada 2024 r.

 7 listopada 2024r. przeprowadziliśmy w naszej szkole Europejską Odsłonę Światowych Dni Origami z EUROPE DIRECT Rzeszów 2024.

Origami to sztuka składania papieru, która swoje początki ma w Chinach a rozwinęła się w Japonii. Tradycyjne orgiami polega na tworzeniu figur z kwadratowego arkuszu papieru poprzez zaginanie, bez użycia kleju i nożyczek. Obecnie istnieje wiele odmian Origami, między innymi Origami modułowe, które umożliwia wykonanie przestrzennych figur z wielu, połączonych ze sobą, małych elementów z Origami.

Origami pomaga w nauce matematyki, geometrii. Ćwiczy precyzję, sprawność manualną, koncentrację oraz wykonywanie zadań według ściśle określonej kolejności. Najbardziej rozpowszechnioną formą z papieru w Japonii jest żuraw, który symbolizuje szczęście i życie.

Przedszkolaki wykonały kotka i statek a starsi uczniowie wykonali papierową składankę origami 3d z informacjami o Unii Europejskiej i pytaniami z obszaru ekologii. Wszyscy uczestnicy z ochotą i zaangażowaniem składali origami, dobrze się przy tym bawiąc. Dzięki gotowym wzorom od EUROPE DIRECT Rzeszów mogliśmy zrobić ciekawe origami z uczniami klasy czwartej.

 

  

 

 

Warsztaty edukacyjne!

Serdecznie zapraszamy  Uczniów, Rodziców, Pracowników szkoły na bezpłatne warsztaty edukacyjne!

23 listopada 2024r.

11.00 – Zajęcia szachowe, E. Drążek

10.00 – „Pierwsza Wielka Lekcja- opowieść o powstaniu Wszechświata”( kl. 0- IV), K. Bereś .

10.00- I spotkanie z cyklu: „ Wpływ dydaktyki muzycznej na proces percepcji, zapamiętywania i odtwarzania wiedzy w przebiegu nauczania”( rodzice + nauczyciele), A. Lehmann .

10.00 –  „Średniowiecze, epoka wielu odcieni i barw; powtórka dla licealistów”, L. Maciąg .

11.30 – „Jak uczyć się angielskiego w sposób komunikatywny”( uczniowie kl. VII, VIII oraz LO),  A. Szewel.

12.00 – Kreatywne warsztaty plastyczne dla najmłodszych, L. Maciąg.

Bądź z nami i odkryj świat nauki na nowo!

Wywiadówka!

Dnia 21 listopada 2024r.  w naszej szkole odbędzie się spotkanie wychowawców  z rodzicami. Zebranie dla rodziców uczniów klas I-III rozpocznie się o godz. 17:00, natomiast klas IV- VII o godz. 17:30.  Serdecznie zapraszamy.

Święto Niepodległości w świetlicy

11 listopada w świetlicy

Dzień 11 listopada  to ważna data dla każdego Polaka, będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę w zwycięstwo. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej przez kilka dni przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.

W czasie zajęć tematycznych  w świetlicy odbyły się pogadanki dotyczące tradycji obchodów tego święta i jego symboliki w oparciu o zgromadzone pomoce dydaktyczne i prezentacje multimedialne. Dzieci poznały historię Polski, jej kształt, granice i najbliższych sąsiadów. Wspólnie z nauczycielami czytały legendy o powstaniu naszego państwa oraz utrwaliły symbole narodowe Polski i ich znaczenie – Godło, Hymn Państwowy, Flaga.

Podczas zajęć plastycznych, wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało- czerwone flagi, godło z białym orłem w koronie, mapy Polski, biało- czerwone kotyliony.

Tydzień w świetlicy upłynął nam w atmosferze podniosłości i patriotyzmu. 

   

Kreatywni w świetlicy

Jesteśmy jak śnieżynki – bardzo podobni,
a jednak inni – wyjątkowi i niepowtarzalni! 🙋‍♀️❄️🙋❄️🙋‍♂️

Kreatywne zajęcia z najmłodszymi dziećmi w świetlicy szkolnej pięknie połączyły działania twórcze z rozważaniami na temat tolerancji, różnorodności i podobieństw
w naszym świecie. Porównanie ludzi do śnieżynek, które przecież tak jak my są do siebie podobne, a zarazem odmienne od siebie okazało się doskonałym przykładem ilustrującym bogactwo form świata przyrody, różnego wyglądu, zachowań i charakterów nas samych.

Doceniamy różnorodność i szanujemy odmienność
traktując je jako wielki skarb w naszym świecie
❄️👧❄️🧒❄️👩‍🦰❄️👨‍🦳❄️👩‍🦳❄️🕵️‍♂️❄️🥰 ❄️ 👍 ❄️