Archiwum dnia: 7 kwietnia, 2020

#Zostańwdomu

Projekt: „Dodatkowe miejsca przedszkolne w Sołonce” będą na was czekały 🙂

Drodzy Rodzice!

Zapraszamy do skorzystania w ramach edukowania dzieci w domu z materiałów, w razie pytań lub potrzeby pomocy pedagogicznej zapraszamy do kontaktu z kadrą naszego projektu „Dodatkowe miejsca przedszkolne w Sołonce” (RPO PODKARPACKIE 2014-2020).
 
Życzymy wszystkim dużo zdrowia i prosimy o pozostanie w domu.
 
Zapraszamy Państwa do zapoznania się z artykułami opracowanymi przez specjalistów z Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej Nr 2 w Rzeszowie:
1.    Jak przetrwać izolację i nie zwariować? 
2.    Co robić z lękiem? 
3.    Jak spędzać czas z młodszym dzieckiem 
4.    Psychoterapia w dobie pandemii.
 

 – JAK PRZETRWAĆ IZOLACJĘ I NIE ZWARIOWAĆ ?

 – Co robić z lękiem? (Auto)refleksje dla dorosłych.

 – JAK SPĘDZAĆ CZAS Z MŁODSZYM DZIECKIEM W DOMU.
ZACHOWANIA SPRZYJAJĄCE KORZYSTNEMU ROZWOJOWI DZIECKA.

 – Psychoterapia w dobie pandemii

Dodatkowo zachęcamy do przygotowywania z dziećmi prac plastycznych, prowadzenia krótkich zajęć muzycznych i ruchowych, rozwijania zdolności manualnych.
 
Ponizej specjalnie dla Państwa piosenka wielkanocna (więcej znajdziecie na portalu Youtube KIDS):
 
 
Oraz proponujemy wspólne rysowanie zajączka
 
 
 
 

Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za odpowiedzialną postawę w tym trudnym czasie.

 

Zdalna opieka nad dziećmi – podopiecznymi Żłobka RADOSNE SŁONECZKO

07.04.2020

PRZYKŁAD EDUKACYJNYCH DZIAŁAŃ RODZICÓW W CODZIENNYCH CZYNNOŚCIACH – CO ROBI DZIECKO? 

  1. nazywa części garderoby podczas ubierania i podaje nazwy produktów spożywczych/potraw podczas śniadania (10 minut), 
  2. śpiewa piosenki z rodziną podczas codziennych czynności (15 minut), 
  3. wskazuje na ludzi i miejsca podczas jazdy samochodem (15 minut), 
  4. śpiewa piosenki i ogląda książkę z obrazkami przed drzemką (10 minut),
  5. bawi się z rodziną, podając nazwy zabawek (15 minut), 
  6. nazywa zabawki i przedmioty toaletowe podczas kąpieli (10 minut), 
  7. opowiada bajkę tacie/mamie/babci na dobranoc (10 minut).

    Drodzy Rodzice, są to przykłady tylko niektórych aktywności codziennego życia, które mogą być wykorzystane w celach edukacyjnych. Ponadto, zawsze możecie poprosić o wsparcie specjalistę realizującego do tej pory zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju z waszym dzieckiem polegające np. na przekazaniu rodzicom ćwiczeń doskonalących i utrwalających nabyte umiejętności oraz dokładnych instrukcji, jak te ćwiczenia wykonywać. Zachęcamy do skorzystania z materiałów edukacyjnych zamieszczonych na stronach: https://www.ore.edu.pl/2015/03/wczesne-wspomaganie-rozwoju-dziecka-wwrd/

(Źródło: poradnik MEN)

Zdalne nauczanie

LOGOPEDIA ONLINE – ćwiczenia w domu

Każdy rodzic doskonale wie o tym, jak ważne jest utrwalanie materiału logopedycznego z dzieckiem w domu. Podnosi to efektywność terapii logopedycznej.

Co jednak zrobić, gdy mimo naszych szczerych chęci, dziecko nie chce z nami ćwiczyć?

Poznaj 5 sposobów, które pomogą Ci zachęcić dziecko do wspólnych ćwiczeń logopedycznych w domu.

Sposoby te sprawdzą się także w odniesieniu do prac domowych, ćwiczeń terapeutycznych, czy innych zwyczajów, jakie chcesz wprowadzić w domu.

Sposób 1. Nawyk

Wypracuj ze swoim dzieckiem nawyk wykonywania ćwiczeń artykulacyjnych. Ustal z dzieckiem stałą porę np. po obiedzie, gdy będziecie wykonywać ćwiczenia. Ustal także stałe miejsce np. biurko lub stół w salonie. Ustal z dzieckiem jak długo będą trwać ćwiczenia (wykorzystaj do tego klepsydrę, minutnik lub zegar). Przepis ten wdrażaj regularnie, codziennie, tak długo, aż stanie się waszą rutyną. Zacznij od krótkich serii i stopniowo wydłużaj ten czas.

Sposób 2. Uwaga

Uwzględnij ćwiczenia nie tylko w planie dnia dziecka, ale także swoim. Zaplanuj ten czas na moment, gdy będziesz mogła/mógł poświęcić dziecku całą swoją uwagę. Niech nie będzie to czas między wyjmowaniem naczyń ze zmywarki, a pracą przy komputerze. Kierując swoją pełną uwagę na wykonywaną czynność (w tym przypadku ćwiczenia logopedyczne), pokazujesz dziecku, że to zajęcie jest ważne. A skoro dla rodzica jest ważne, to może dla dziecka oznaczać, że na prawdę warto się tym zająć.

Sposób 3. Motywacja

Twórz z dzieckiem umowy i nagradzaj jego wysiłki. Umów się z dzieckiem, że po wykonaniu kilkuminutowych (czas dostosuj do indywidualnych możliwości dziecka) ćwiczeń np. przeczytacie razem bajkę, którą syn/córka wybierze, ułożycie te puzzle, które córka/syn wybierze – pamiętaj, bez marudzenia! Teraz rządzi dziecko. Dodatkowo wzmacniaj dziecko w trakcie wykonywania ćwiczeń – przyklejajcie naklejki, pieczątki, rysujcie serduszka, superbohaterów, dinozaury – wszystko to, co dziecko lubi. Kształtuj także motywację wewnętrzna. Porozmawiaj ze starszakiem, dlaczego wykonujecie te ćwiczenia w domu, dlaczego to ważne, w czym to pomoże. Ustalając wspólny cel, razem do niego dążycie.

Sposób 4. Zabawa

Główną formą aktywności dziecka w wieku przedszkolnym jest zabawa. W jego świecie wszystko odbywa się za jej pośrednictwem. Dlatego pamiętaj o tym, chcąc z maluchem utrwalać materiał logopedyczny. Włącz się do zabawy, wplataj do niej swoje elementy (związane z trenowanym zagadnieniem). Postaw na atrakcyjność. Zaopatrz się w kolorowe gry logopedyczne. Nie martw się, że będzie to krótkotrwała inwestycja. Gry te mają również wartość edukacyjną, rozwijają słuch fonemowy – możesz wykorzystać je także z młodszym rodzeństwem. Podczas zabaw z maluchem wykorzystuj wszystko co możesz ożywić np. misia, lalę, pacynkę. Będzie wesoło, a tak atrakcyjna forma sprawi, że dziecko nie będzie nawet wiedziało o tym, że właśnie „ćwiczy”. Ważne, że Ty wiesz, że właśnie realizujesz swój cel.

Sposób 5. Inspiracja

Podczas ćwiczeń logopedycznych w domu nie może wiać nudą. Maluch i starszak uciekną gdzie pieprz rośnie.

 

PRZYKŁADOWE ZABAWY LOGOPEDYCZNE

„Kwieciste minki”  to wiosenne ćwiczenia logopedyczne w formie kart do gry

  • doskonała gimnastyka buzi i języka
  • ćwiczenia warg, 
  • ćwiczenia języka, 
  • ćwiczenia oddechowe.

Cele ćwiczeń:

  • usprawnianie warg (zaokrąglanie, spłaszczanie i utrzymanie przez chwilę danej pozycji),
  • pionizowanie języka (unoszenie szerokiego języka, kląskanie z zatrzymaniem, unoszenie języka za górne zęby mimo oporów szpatułki – opór nie może być zbyt duży)
  • ćwiczenia policzków (ćwiczenia ze słomką)
  • ćwiczenia oddechowe (kontrolowanie fazy wydechowej – wdech nosem, wydech ustami – wargi zaokrąglone).

 

Wydrukowane posłużą do gry w „Piotrusia logopedycznego”.

* Stopień trudności ćwiczenia powinien być dostosowany do możliwości dziecka. Jeśli np. ćwiczenie z unoszeniem języka i szpatułką sprawia dziecku trudność, należy początkowo zrezygnować ze szpatułki i wprowadzać ją stopniowo. Podobnie z pozostałymi ćwiczeniami.

 

Kwieciste minki: Kwiaty-miny-2019.pdf

 

A poniżej link do znakomitej artykulacyjnej ruletki: